Prawa w sieci

Każdy z nas ma przede wszystkim prawo do wyrażania własnego zdania w Internecie. Należy jednak wyrażać je w sposób zgodny z netykietą, nie urażający innych użytkowników Internetu.

Mamy prawo do korzystania z zasobów internetu, do przeglądania udostępnionych zdjęć, materiałów, tekstów. Należy jednak pamiętać o prawie autorskim, które zajmuje się ochroną twórczych produktów, takich jak utwory muzyczne, programy komputerowe, utwory, literackie, plastyczne i inne.

W razie naruszenia praw autorskich, można od osoby, która tego dokonała:
1. żądać wykasowania, np. z cudzej strony internetowej, „ukradzionych" nam utworów
2. żądać wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w podwójnej wysokości stosow­nego wynagrodzenia, czyli np. podwójnej ceny naszego programu, który ktoś niele­galnie skopiował,
3. żądać dodatkowo wyrównania wyrządzonej szkody, w tym rów­nież wynagrodzenia za moralną krzywdę,
4. domagać się w sądzie - na poczet należnego odszkodowania - skonfiskowania przed­miotów- np. komputera, nagrywarki i innego sprzętu, za pomocą którego kopiowa­no nasze programy.

Nikt nie ma prawa włamywać się do czyjegoś systemu komputerowego. Takie nieuprawnione wejście nazywane jest hackingiem. Grozi za nie nawet do dwóch lat więzienia. Za rozpowszechnianie wirusów grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Również za podłączanie się do sieci telekomunikacyjnej i wykorzystywanie czyichś impulsów w nieuczciwy sposób, tzn. surfowanie w Internecie na czyjś koszt po uprzednim włamaniu się do jego sieci telefonicznej, grozi do trzech lat więzienia (jest to tzw. phreacking).

Niedozwolone jest piractwo komputerowe. (Za piractwo komputerowe uważa się bezprawne wykorzystywanie programów komputero­wych lub nielegalne ich kopiowanie). Za nielegalne (tj. bez zgody osoby uprawnionej) uzyskanie programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara aż do pięciu lat pozbawienia wolności. Oprócz tego dodatkową sankcją może być przepadek zarówno nielegalnych kopii programów, jak i urządzeń, które posłużyły ich stworzeniu, a więc komputerów, nagrywarek, itp.